Dags för Vi i femman 2016
Så var det dags igen för en ny omgång av Vi i femman. 2016 års tävling startade den 19 januari i Sveriges Radio och avslutas med en lokal final den 9 februari innan det till sist avgörs i en TV-final den 8 mars.Fyra lag går vidare till tv-finalerna.
Programmet är nu inne på sin 53:e säsong. Det allra första Vi i femman sändes i radio den 11 september 1963.
73 864 barn deltog i årets uttagning av Vi i Femman som hölls den 4 november.
På onsdagsförmiddagen 8 december avslöjades vilka 200 klasser som gått vidare till kvartsfinalerna i radion.Över 70 procent av landets alla femteklassare var med och kämpade om att ta sig vidare till kvartfinalerna i radion.
En av klasserna som kvalificerat sig är Klass 5D på Pilängsskolan i Lomma som fick högst resultat i hela Sverige , snittpoäng: 24.52 vilket var högst i landet.Nu laddar de med att titta på tidigare program , spela femmanquizet och Vi i femmanspelet som finns på hemsidan , läsa tidningar och kolla på nyheter.Den 26 januari möter man Genarps skola.
Nytt för i år är att alla i hela klassen ska svara på en fråga utöver de frågor som de två tävlande svarar på.
Här är klasserna som gått vidare till de radiosända tävlingarna i P4 Radio Malmöhus och P4 Radio Kristianstad:
- Radio Malmöhus:
- 19/1 Strandskolan 5B Klagshamn-Barsebäcks Montessoriskola 5A
- 21/1 Mårtenskolan 5A Lund-Rydebäckskolan 5:2 Rydebäck
- 26/1 Genarps skola 5B-Pilängskolan 5D Lomma
- 28/1 Mariaskolan 5A Skurup-BMSL Röda 5A Lund
- Radio Kristianstad:
- 19/1 Strandskolan 5B Klagshamn-Barsebäcks Montessoriskola 5A
- 21/1 Mårtenskolan 5A Lund-Rydebäckskolan 5:2 Rydebäck
- 26/1 Genarps skola 5B-Pilängskolan 5D Lomma
- 28/1 Mariaskolan 5A Skurup-BMSL Röda 5A Lund
Lämna ett svar