Lisebergs Trädgårdar årets nyhet på Liseberg

13096027_10208503392456168_7702345423115881409_n

Den 23 april öppnade Liseberg för ännu en sommarsäsong.nyheter7.se gjorde ett besök på nöjesparken på Kristi Himmelfärds dag och kollade in årets nyheter.

Lisebergs Trädgårdar är årets stora nyhet med lekplatsen Barnens Paradis , Blomsterkarusellen för de små barnen och flygplansattraktionen Aerospin för de lite äldre.

– Det är den som sitter i flygplanet som bestämmer hur åkturen ska bli. Det är det som är så fantastiskt med AeroSpin, säger Andreas Andersen, vd på Liseberg. Det kan vara allt ifrån en skön färd med fantastisk utsikt över Göteborg till en vanvettig tur i en torktumlare.

– Det bästa med 2016-års Lisebergsnyheter är att vi gör något för alla, från de allra minsta till deras mor- och farföräldrar, säger Andreas Andersen. Både Barnens Paradis och Blomsterkarusellen är dessutom gratis.

Det nya imrådet ligger på det så kallade Liseberget , närmare bestämt på samma plats där det nedmonterade gamla Pariserhjulet låg.

– Det nya området är vårt sätt att ge något tillbaka till göteborgarna. Liseberg är först och främst deras mötesplats, säger Andreas Andersen.

Fakta:

AeroSpin (Sky Roller):

Här kan den som vågar pröva sina vingar! AeroSpin bjuder på en kittlande flygtur högt i det blå – med en twist, den som bemästrar tekniken kan få sitt eget flygplan att snurra. Få ditt eget flygplan att snurra om du kan, vill och vågar. Det går också bra att bara åka runt och njuta av utsikten, i och med AeroSpins placering uppe på Liseberget kommer man hela 70 meter över havet.

Tillverkare: Gerstlauer, Amusement Rides GMBH

Höjd: 35 m

Antal passagerare: 24

Kapacitet: Ca 480 åkare/h

Längdgräns: 130 cm, rekommenderad maxlängd 195 cm.

Antal kuponger: 3

Max antal spins under en åktur: ca 60

Blomsterkarusellen (Venetian Carousel):

För de små äventyrarna väntar sagolika åkturer genom ett hav av blommor i den nya praktfulla Blomsterkarusellen. Det är dubbelt så roligt att rida ponny i en dubbeldäckarkarusell!

Tillverkare: Bertazzon 3B Srl

Höjd: 7,9 m

Diameter: 11 m

Antal passagerare: 70 vuxna eller 76 barn

Kapacitet:Ca 1140 åkare/h

Längdgräns: Med vuxen 0 – 110 cm, ensam från 110 cm

Antal kuponger:0

Barnens Paradis

Klättra, svinga dig runt och åk utför på den fantasifulla lekplatsen. I Barnens Paradis finns fyra rutschkanor, två hängbroar, två klättertorn och tre fågelburar, en klätterbana, sex nättunnlar och ett otal lianer och en snurrkarusell.

Tillverkare: Monstrum ApS (DK)

Höjd: 9 meter

Yta: 500 kvm

Längdgräns: Barn under 4 år måste leka tillsammans med en vuxen.

Antal kuponger: 0

DSC_7865

13139090_10208503397776301_1622932801001686509_n

DSC_7861

DSC_7859

-Av: nyheter7.se

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *